top of page

סיפורו של האזרח האריתראי שהציל חיים של קצין ישראלי וזכה לתושבות ישראלית

מולוגטה צגאי

שר הפנים משה ארבל, העניק תושבות ישראלית למולוגטה צגאי, אזרח אריתראיה, שהציל את חייו של סמח"ט החטיבה הצפונית בעזה ב-7 באוקטובר.

בבוקר ה-7 באוקטובר, טנדר עמוס במחבלים נסע בכביש 35 בין נתיבות לשדרות ופגע בסא״ל י׳, אשר נפגע מירי ישיר ואיבד את הכרתו.

זמן-מה לאחר מכן, התעורר סא״ל י׳ והבחין באדם שרכן מעליו ועצר לו את הדימום תוך כדי שאמר לו: ״אני איתך עד הסוף״, אותו אדם הוא מולוגטה צגאי.

צגאי הוא אזרח אריתראי אשר שוהה בישראל מאז שנת 2008 המבקש מקלט ועבודה.

הוא יצא בבוקר של ה7 באוקטובר עם שלושה מחבריו במונית מנתיבות לתל אביב, כאשר התחילה מתקפת הטילים של החמאס, הם עצרו בצד הדרך, אך בנוסף למתקפת הטילים, הייתה גם חדירה מסיבית של מחבלים.

סא"ל י' נפגע מירי המחבלים, והיה פצוע ברכבו מהצד השני של הכביש פצוע באורח קשה, צגאי זיהה אותו, חצה את הכביש והחל לטפל בו.

צגאי בן ה-40 סיפר ששירת בצבא באריתראה, ולכן היה לו ניסיון במתן מענה עזרה ראשוני, מספר על איך שעצר את הדימום של סא"ל י' וטיפל בו.

"התחלתי לעצור את הדימום, עם הידיים והחולצה. באמצע הגיעה משטרה, משמר הגבול. היה הרבה ירי. הם ירו על המחבלים שהיו בכיוון השדות של יכיני, מאחורי הסברס. שוטרת נתנה לי ציוד עזרה ראשונה, תחבושת, ואמרה לי 'תישאר פה ותטפל בו'. וזה מה שעשיתי".

צגאי נשאר עם הפצוע, כשהוא מנסה לעודד אותו שהסיוע יגיע בקרוב, אך זה לא קרה בגלל העומס והכאוס שהיו באותו יום "המשטרה אמרה שהאמבולנס בדרך, אבל הוא לא הגיע", מספר צגאי.

בינתיים, נהג המונית ביקש להתפנות מהמקום ושלושת חבריו של צגאי השאירו אותו לבד, ללא הטלפון, שאותו שכח בבית. "היה הרבה בלגן", הוא אומר. "פחדתי, אבל לא יכולתי להשאיר את הבן אדם לבד. דיברתי איתו והוא דיבר איתי. הרטבתי לו את הפנים, כי אי אפשר היה לתת לו לשתות". בשלב מסוים ראה דמויות מתקרבות, וחשב שמדובר בשוטרים או באנשי צבא. הוא סימן להם לבוא, אבל הבין בדיעבד שאלה אנשי חמאס. "הם הלכו לכיוון שלנו. הייתי על הכביש, והם יצאו מהתעלה שליד הכביש, אולי 20 מטר ממנו. אחד מהם התקרב אליי, ואמרתי לעצמי, "זהו". ואז פתאום הוא נפל. שוטרי משמר הגבול ירו עליהם. הם נפלו אחד אחד. הצילו אותנו ברגע האחרון".

אך תלאותיו של צגאי עדיין לא הסתיימו. לאחר שניצל מאנשי החמאס, הגיע איש כוחות הביטחון שחשד בו. "הוא התקרב מכיוון הצומת ודרך את הנשק. כשאני על הרצפה, ליד הרכב, הוא שאל אותי מי אני. אמרתי, "אני אריתראי, אני בן אדם טוב, מטפל פה". למזלי השוטרים שהיו שם קודם צעקו לו מהצד השני, "הוא איתנו".

שעות הם שהו בתעלה, כשסביבם מחבלים עוברים ויורים לכל עבר, עד שהגיע חילוץ שלקח את סא"ל י' לבית החולים. צגאי נשאר שם ואזרחים מנתיבות טיפלו בו, נתנו לו מים ואוכל לאחר שלא אכל ושתה במשך שעות ארוכות.

צגאי חיפש במשך מספר שבועות את סא"ל י' מתוך דאגה למצבו, ומסתבר שגם הוא חיפש אותו, בכדי להוקיר לו תודה.

עם שחרורו מביה״ח ביקש סא״ל י׳ להשיב תודה למי שהציל את חייו ופנה לשר הפנים בבקשה לסייע להסדרת מעמדו בישראל. שר הפנים משה ארבל החליט, כאות תודה והערכה למי שהקריב עצמו להצלת חיים, להעניק למולוגטה תושבות בישראל.

השר ארבל: ״השבעה באוקטובר הוא אסון שהשפיע על כל המדינה. המעט שניתן לעשות כדי להוקיר תודה למי שסיכן את חייו כדי להציל חיים של קצין צה״ל הוא לתת למולוגטה אפשרות לחיות כאן בכבוד. הכרת הטוב היא ערך יהודי ראשון במעלה״.


עוד סיפורי גבורה

Logo Israel War Database6.png

יש לך עוד מידע לשתף את העולם? כתבו לנו

© 2024 מבית היוצר של הביטחוניסטים.

בנייה ועדכון שוטף: ישי גלב

bottom of page